Čo je titán?

Latinsky Titanium, je kov, ktorý sa vyznačuje ľahkosťou, pevnosťou, lesklým oceľovým vzhľadom. Je odolný voči korózií, podobne ako chirurgická oceľ. 

Na šperky sa využíva predovšetkým vďaka jeho pomeru hmotnosti a pevnosti. Je až o 43% ľahší ako oceľ. Šperky z neho sú antialergické, preto sú vhodné aj pre ľudí, ktorí majú alergiu na kovy. 

Vyznačuje sa vysokou chemickou stálosťou, je odolný voči pôsobeniu vody - aj slanej, slnečnému žiareniu, dokonca odoláva aj množstvu minerálnych kyselín. 

Patri medzi najtvrdšie kovy používané na výrobu šperkov.

 

O titáne z histórie

Aj keď patrí titán medzi siedmy najrozšírenejší prvom zemskej kôry, je veľmi vzácny a drahý. V 50. a 60. rokoch 20. storočia bola výroba titánu prísne utajovaná v Sovietskom zväze. V Studenej vojne to bola jedna zo strategických surovín. Špionážou sa podarilo odhaliť jeho výrobu a spracovanie. 

Výroba titánu je v súčasnosti finančne náročná a preto sa využíva predovšetkým pre kozmické technológie a letecký priemysel. 

A práve preto sa šperky z titánu považujú za luxusné a moderné. 

Titán v zdravotníctve

Práve vďaka vlastnostiam sa titán a jeho zlatiny používajú aj v medicíne. Vyrábajú sa z neho rôzne implantáty končatín, zubov a pod. Má dobré vlastnosti aj v spojitosti k ľudskému kostnému tkanivu. 

Z literatúry vyplýva, že každoročne trpí asi 100 miliónov pacientov na svete zápalom kolenného kĺbu a ramenných kĺbov. Náhradné kĺby sa začínajú vyrábať z titánu. V porovnaní s keramikou, nehrdzavejúcou oceľou a inými materiálmi je pružnosť zliatiny titánu bližšie k ľudským kostiam a má isté výhody. Preto sú titánové zliatiny široko používané pri korekcii členkových kĺbov a lakťových kĺbov, implantátov i celých kostných náhrad. Dokonca sa využíva pri operácií srdca ako náhrada srdcových chlopní.

Starostlivosť o šperky z titánu

Titán je ozaj veľmi ťažké poškriabať, ale to neznamená, že sa nedá poškodiť. Pri starostlivosti o šperky z titánu by sme mali dodržiavať podobné princípy, ako pri starostlivosti o šperky z chirurgickej ocele. 

Hoci má titán troška iné vlastnosti, predsalen, správna starostlivosť predĺži životnosť týchto nadčasových šperkov.

Ako sa starať o šperky z chirurgickej ocele si prečítajte v našom článku. 

Nebojte sa titánových šperkov, určite vás uchvátia a budú vám dlho slúžiť.
V našej ponuke nájdete kúsky aj z tohto výnimočného materiálu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------