Možno ste už počuli že "porcelán je keramika, no keramika nie je porcelán". Čo to teda znamená?

Keramika je bežnejšia a lacnejšia. Sú to prevažne šperky ale aj materiály bežnej potreby vyrobené z ílovitej hliny. Produkty sa vypaľujú v peciach na vysokej teplote a upravujú sa glazovaním, ktoré im dodáva praktické vlastnosti. 

Porcelán 

Porcelán spadá pod keramiku, pretože jeho základ je hmota, ktorá sa vypaľuje pri vysokých teplotách. Upravuje sa taktiež glazovaním ako keramika. Je luxusná a žiadaná pre svoje vlastnosti. 

Porcelán je mladší ako keramika, jeho história siaha do Číny, a taký, ako ho poznáme teraz sa začal vyrábať v 7. storočí nášho letopočtu. S porcelánom ste sa mohli stretnúť v podobe hrnčekov, šálok, tanierov, tienidiel lámp a svetiel, mís, váz, šperkov. Porcelán sa používa aj v lekárstve - najmä v dentalnej technike. 

Vlastnosti porcelánu

  • Porcelán je priesvitný, ak ho postavíte proti svetlu uvidíte ako cez neho prechádza.
  • Je tenší ako keramika.
  • Dokážeme z neho formovať viac detailov. Je jemnejší ako hlina a tvarovateľnejší.
  • Porcelán má zvučný hlas - cinkanie resp. zvonenie.
  • Má dlhú životnosť a preto sa dedí z generácie na generáciu.
  • Pôsobí luxusne a slávnostne.
  • Je drahší kvôli náročnejšiemu spôsobu výroby a použitým surovinám.
  • Porcelán je ľahší ako keramika.
  • Má izolačné vlastnosti.
  • Je pevný s mechanickou, tepelnou a chemickou odolnosťou.
  • Ľahko sa opracováva v tekutom stave, no na hrnčiarskom kruhu je skôr neopracovateľný.

Ako vyrobiť porcelán?

Porcelán nájdete v tuhej i tekutej forme. V tuhej forme sa spracováva ako keramická hlina. Môžete ho zahniesť rukami a vyváľkať na doske. Takto sa daju z neho vykrajovať rôzne tvary, ako medovníčky. Tuhú porcelánovú hmotu môžete spracovávať aj v rukách a tvarovať 3D postavičky alebo vzory, avšak treba pamätať na to, že porcelán nie je veľmi plastický v tejto forme. 

Tekutý porcelán má svoju hustotu a nalieva sa do vopred pripravených foriem. Zväčša sú to formy zo sadry, ktoré sú špeciálne vyrobené na tento účel. Sadra nasiakne prebytočnú vodu a porcelánova hmota sa usadí na vnútornej strane. Zvyšná hmota sa po stanovenom čase vyleje a výrobok sa nechá uschnúť a následne sa vyberie z formy. 

Porcelán sa dá ešte pod tlakom vtláčať do foriem a tvarovať tak presné produkty. 

Zloženie porcelánu

Porcelán sa skladá zo základnej zložky ktorou je kaolín. Pridáva sa k nemu v určitom pomere kremeň a živec. Po výpale nemá takmer žiadnu nasiakavosť. Porcelán vypálený na 1300-1500°C sa nazýva tvrdý a vypálený na 1100-1300°C sa nazýva mäkký porcelán

Postup výroby 

To, že je porcelán drahší ako keramika, ste si určite všimli. Veď také porcelánové hrnčeky či stolovacia sada je hotové dedičstvo. Ale prečo je to tak? Odpoveď je ukrytá v procese výroby. 

  1. Už samotné vstupné suroviny sú drahšie ako pri keramickej hline.
  2. Vymodelovaný porcelán alebo odliaty odliatok je potrebné prebrúsiť a očistiť.
  3. Výrobky musia dostatočne uschnúť. Nejde len o povrchovú vodu ale aj o tú uzavretú v materiály. Častokrát ide ho schnutie niekoľkých dní.
  4. Prvý výpal - predžah - sa vykonáva pri teplote 900°C.
  5. Po výpale je možné výrobky ešte prebrúsiť a maľovať. Použiť môžeme podglazúrne farby alebo už priamo farebnú glazúru.
  6. Výrobok musí znova uschnúť.
  7. Druhý výpal - porcelán sa vypaľuje približne pri teplote 1150-1300°C v špeciálnych peciach. Pri tomto výpale sa výrobky zmenšia cca o 10-14%.
  8. Po druhom výpale môžeme porcelán rôzne dekorovať - napríklad nanášaním zlatej, platinovej farby, razítkami prípadne nálepkami. (Pozor, niektoré sa používajú pred glazovaním.)
  9. Tretí výpal - posledný výpal, po ktorom je výrobok už v konečnej fáze. 

Šperky z porcelánu

Porcelánové šperky vás upútajú svojou čistotou a luxusným vzhľadom. Ich biela až priehľadná farba vyniká pri rôznych tvaroch. Povrchová úprava glazovaním môže byť doplnená o pravé zlato alebo platinu, čo im dodá skutočne výnimočný vzhľad. 

Pri výbere šperkov z porcelánu si dajte pozor na ich hrúbku. Čím je šperk hrubší, tým bude aj ťažší. My sa snažíme šperky opracovávať tak, aby ich váha bola primeraná, ale aby si zachovali svoje vlastnosti. 

Naše šperky a produkty vyrábame z porcelánu, ktorý sa vyrába na základe receptúry starej už 1000 rokov a pochádza z Číny. 

Nájdete u nás porcelánové šperky ako malé napichovacie náušnice - puzetky, visiace náušnice, náhrdelníky, náramky, brošne, spony do vlasov, prstene. Komponenty, ktoré používame sú chirurgická oceľ, pozlátená chirurgická oceľ alebo striebro. Pri popise každého produktu nájdete konkrétny materiál kovových komponentov.

Cena šperkov z porcelánu

Celý proces výroby šperku z porcelánu trvá niekoľko dní. Konkrétne prerátať sa to veľmi nedá, nakoľko do pece dávate väčšie množstvo šperkov. 

Ale môžeme povedať, že proces je technicky náročný. Neustále brúsenie, aby boli šperky tenké a ľahké, viacnásobné maľovanie prináša aj obete. Mnohé šperky sa nedožijú konečnej podoby. Môžu sa zlomiť pri modelovaní a prvotnom opracovaní hrán, pri vypálení môžu popraskať a pri glazovaní môžu zatiecť tak, že sú nepoužiteľné. 

Vstupné suroviny, základné technické vybavenie ako aj náročný proces výroby či kvalitné komponenty sa nakoniec prejavia v cene výrobku. Ale takýto šperk je skoro nezničiteľný. Je pohodlný, výnimočný a kvalitný. Veď niekedy stačí zopár jedinenčných kúskov, ktoré budú odrazom vašej osobnosti.

Každý takýto šperk je však originálny a jedinečný. Nenájdete dve rovnaké šperky a preto to ani pri objednávke neočakávajte. Akokoľvek sa snažíme, aby boli čo najpodobnejšie, nie je to možné ale to z nich robí originál. 

Nebojte sa vyskúšať šperky z porcelánu. Je to krásny doplnok k letnému outfitu či spoločenským šatám. Tento šperk je krásnym a luxusným darčekom aj pre jubileá alebo výročia. 
Tešíme sa, že sme našu ponuku mohli rozšíriť práve o tento materiál a ponúknuť vám skutočne originálne kúsky, ktoré samé vyrábame.