O tom čo je chirurgická oceľ a aké vlastnosti majú šperky z nej sme popísali v minulom článku. 

Dozvedeli sme sa, že chirurgická oceľ sa zadeľuje podľa obsahu prímesí do viacerých tried. Povedali sme si o tom, prečo sú vhodné aj pre alergikov a dnes si povieme o tom, ako sa o šperky z chirurgickej ocele starať tak, aby nám slúžili čo najdlhšie v plnej kráse. 

Skladovanie oceľových šperkov

Šperky všeobecne by sme mali skladovať na suchom mieste. Vhodné sú na to rôzne krabičky a šperkovnice.
Šperky by sme nemali do šperkovničky len tak vhadzovať, ale opatrne vkladať. Aj keď sú šperky z chirurgickej ocele dostatočne pevné a odolné voči poškriabaniu, neznamená to, že sa poškriabať nedajú. 
Je vhodné, ak máme v šperkoch prehľad a nemusíme sa medzi nimi prehrabávať. Zabránime tak poškodeniu zapínaní alebo zauzleniu retiazky. Nestratíme tak drobné časti alebo aj menšie náušnice. 
Taktiež sú šperkovničky alebo prehľadné zásuvky na šperky veľmi praktické a pomôžu nám rýchlo s výberom.

    Ako nosiť šperky z chirurgickej ocele

    Ženy sa chcú pochváliť krásnym šperkom. Aby sme však ochránili šperky aj pri nosení, je nutné dodržiavať niekoľko zásad.

    1. Zabráňte styku s chemikáliami. Áno, myslia sa aj tie obsiahnuté v parfémoch, deodorantoch alebo lakoch na vlasy či kozmetike. Zvyčajne platí, že šperky si dávame na záver, až keď sme dokončili make-up a všetky záverečné úpravy. 
    2. Dávajte si ich na noc dole. Zabránite tak ich mechanickému poškodeniu - pretrhnutiu, ohnutiu alebo zlomeniu. 
    3. Pri náročnej fyzickej práci si ich zložte. Chirurgická oceľ je síce pevná, ale neznamená, že ju nemôžete poškriabať a zašpiniť. 
    4. Zložte si ich aj keď idete umývať riad, sprchovať sa, kúpať sa, pri návšteve kúpalísk a termal parkov alebo sauny. Nikdy neviete, čo môže voda obsahovať a či prírodné minerály nepoškodia povrchovú úpravu šperku. 

    Ako čistiť oceľové šperky

    Oceľové šperky vďaka materiálu, z ktorého sú vyrobené nepotrebujú špeciálne čistenie. Vďaka hladkému povrchu na ktorom sa nemajú usádzať nečistoty sa však môžu časom zašpiniť. 

    Ide len o povrchovú špinu, ktorú viete ľahko vyčistiť aj doma. Dbajte na to, aby ste pri čistení nepoužívali drsné prostriedky a hrubú silu, mohli by ste šperk poškodiť. Taktiež dbajte na to, aby ste zvolili vhodné čistiace prostriedky.

    1. Pri oceľových šperkoch platí, že ich stačí umyť čistou vodou a utrieť handričkou. 
    2. Ak by sa vám nepodarilo šperky v čistej vode umyť, použite obyčajné mydlo. Nechajte ho chvíľu rozpustiť a potom šperky s handričkou jemne vyčistite.
    3. Na záver šperky dôkladne prepláchnite a osušte

    TIP: Buďte opatrní pri šperkoch, ktoré majú vsadené zirkóny a iné kamienky. Môže sa vám totižto handrička zaseknúť a vy tento kamienok môžete nechtiac vytrhnúť. 

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------