Naše staré a prastaré mamy používali šatky na zahalenie hlavy - vlasov. Šatka ich chránila pred chladom a taktiež dávala okoliu vedieť, či je žena už vydatá. Hrubé pletené a háčkované trojcípe šatky zase používali v chladných dňoch na zahalenie. Obvili si ich okolo ramien a spojili sponou. Tieto šatky sa dedili a boli to kvalitné, vyšívané a ručne šité poklady.  

Moderná šatka

Šatky z módy nikdy nevymyzli. Vracajú sa v rôznych podobách a variáciach. Dopĺňajú outfity a oživujú šatníky žien a dievčat po celom svete. Môžu byť vyrobené z rôznych materiálov a v rôznych veľkostiach. Od toho závisí aj využitie šatky. Viete, že taká obyčajná šatka sa dá využiť na viac než 5 spôsobov? 

Šatka do vlasov

Trojcípa, štvrocípa alebo úzka a dlhá šatka sa dá uviazať do vlasov na viacero spôsobov. Môžete ju využiť ako čelenku, zopnúť ňou vlasy do drdola alebo previazať na koniec vrkoča. Ak si ňou zahlíte celú hlavu ochráni vás vo vetre ale aj v lete pred slnkom. Šatka je krásnym a moderným doplnkom nielen letného outfitu, ale aj celoročne. 

Šatka a letný účes

V lete môže byť šatka stredobodom pozornosti pri jednoduchom outfite. Zvýrazní vaše vlasy a oživí celý vzhľad. Uviažte si ju do mašle. Šatky z ľahkého saténu sú vzdušné a pre vaše vlasy aj šetrné. Môžu sa však po vlasoch kĺzať a tak nezabudnite použiť sponky, ktorými ich prichytíte. 

Účes na každý deň

A každodený účes do práce alebo školy môžete taktiež oživiť šatkou. Môžete si ju vpliecť do vrkoča aby vám vlasy nepadali do očí. Praktické a efektné spojenie, čo poviete?

Exotika

Skúste si šatku zaviazať trocha exoticky - tak ako to robia černošky. Zvýraznite tým črty tváre a dáte vyniknúť aj šperkom či make-upu. 

Šatka do krku

Šatka do krku sa používa nielen v biznise, ale kedykoľvek budete chcieť oživiť váš oufit. Nahradí aj šperk - náhrdelník. Je krásnym a moderným doplnkom. Správne zvolený materiál v lete chladí a v chladných dňoch zahreje. Je to extravagantný doplnok, ktorý nevie nosiť každý. 

Veľká šatka ako prehoz

Veľké štvorcípe šatky sa preložia na polovicu a vznikne tak trojcípa šatka. Táto sa dá krásne využiť ako prehoz cez plecia. Môžete takto oživiť spoločenské šaty alebo aj kabát. Viete sa do nej zahaliť v chladnejšie dni. 

Opasok zo šatky

Z dlhej úzkej šatky viete urobiť opasok. Je to skôr doplnok ako praktický spôsob upevnenia oblečenia. No jednofarbnému outfitu dá krásne vyniknúť. 

Šatka ako top

Väčšie šatky sa dajú uviazať na množstvo spôsob ako letný top. Na internete nájdete návody, ako z takýchto šatiek uviazať top alebo aj sukňu, či šaty. Inšpirujte sa a zažiarte na dovolenke. 

Šatka na kabelku

Majte po ruke šatku stále. Môžete si ju uviazať na kabelku alebo cestovnú tašku a vytvoriť tak krásny doplnok, ktorý budete mať pri sebe v prípade potreby. 

Isto nájdete množstvo iných spôsobov ako šatku využiť. V lete sa vám budú viac hodiť materiály, ktoré pôsobia chladivo - satén, hodváb alebo šifón. V chladnejších dňoch zahreje bavlna, ľan, vlna. Šatka môže byť výrazná so vzormi alebo jemná, ktorá podčiarkne celkový vzhľad. Naučte sa pár účesov so šatkou a v lete zažiarite. 

Zopár tipov na záver

Ešte vám prinášame zopár štýlových tipov na záver. Inšpirujte sa a nebojte sa experimentovať. A nezabudnite, šatka vám pomôže aj v prípade, že chcete niekde preniknúť inkognito :) alebo si chcete vychutnať šálku kávy sama a nerušene. 

Prajeme vám veľa trpezlivosti pri učení sa nových uzlov a viazania šatiek. Inšpirujte sa všade okolo vás. Dnes nájdete šatky v krásnych farebných kombináciach a vzoroch za prijateľné ceny.