Diamant a Briliant. Pojmy, ktoré sa častokrát zamieňajú. Nie sú to však synonymá. Stretli ste sa s tým, že niekto vravel, že má prsteň s diamantom? Alebo diamantové náušnice? Čo to teda znamená?

Aký je teda rozdiel medzi diamantom a briliantom?

Diamant je názov drahého kameňa, zatiaľ čo brialant označuje brus diamantu. 

Takže ak by sme mali byť dôsledný a trvať na tom, že máme diamantové náušnice, museli by sme v nich mať "kameň" - diamant tak, ako sa našiel v prírode, bez zásahu človeka. A isto dobre tušíte, že to tak teda nie je.

Diamant

"Diamant je kubická kryštalická forma uhlíka. Diamanty sú známe svojimi výnimočnými fyzikálnymi vlastnosťami, najmä tvrdosťou a vysokou disperziou svetla. Vďaka týmto a ďalším vlastnostiam je diamant veľmi žiadaný v klenotníctve a na priemyselné použitie." - zdroj wikipédia

Mechanické vlastnosti diamantu:

  • kryštálová štruktúra - kryštalizujú v kubickej kryštalickej mriežke a obsahujú atómové väzby v tvare štvorstenu. 
  • tvrdosť - je to najtvrdsí prírodný materiál. Má najvyššiu tvrdosť 10 v Mohsovej stupnici tvrdosti. 
  • krehkosť - krehkosť sa tu popisuje ako ľahko sa materiál rozbije silným nárazom. 
  • farba - diamanty sa vyskytujú v rôznych priehľadných odtieňoch. Zafarbenie je spôsobené prímesami alebo poruchami v štruktúre. 
  • Temodynamická stabilita - diamanty sú metastabilné. Horia pri teplotách na 800°C pri dostatočnom prístupe kyslíka. 

Elektromagnetické vlastnoti:

  • optické vlastnosti - majú vysokú disperziu svetla, dobre ho rozdeľujú na jednotlivé farby. 
  • elektrická vodivosť - väčšina prírodných diamantov sú polovodiče. 

Briliant

Rozdiel medzi diamantom a briliantom teda spočíva v samotnom výbruse.

  • Diamant možno opísať ako hrubý drahokam, ktorý je prirodzene nerovný a matný.
  • Briliant na druhej strane označuje najčastejšie sa vyskytujúci výbrus diamantu a ľahko ho spoznáte podľa okrúhleho tvaru. 

Briliant má 58 faziet umiestnených špecifickým spôsobom, aby odrážali dopadajúce svetlo. To vytvára bezkonkurenčnú brilanciu a hlboký lesk. Briliant je preto jedným z najobľúbenejších diamantových výbrusov pre zásnubné prstene, ale skutočnou klasikou sú aj náhrdelníky a náušnice s briliantmi, ktoré dodajú každej žene iskrivý pôvab.

Jedinečný briliantový výbrus

Výbrus s najväčšou iskrou je práve ten briliantový. Aj preto patrí medzi najobľúbenejšie výbrusy zásnubných prsteňov. Briliantový výbrus sa vyznačuje okrúhlym tvarom a optimálnym odrazom prichádzajúceho svetla, výsledkom čoho je brilantné zobrazenie farieb.  

Briliant sa niekedy nazýva aj „Tolkowsky brus“. Marcel Tolkowsky bol antverpský brusič diamantov. V roku 1919 vymyslel matematickú metódu rezania okrúhlych diamantov s 58 fazetami, čím vyvinul okrúhly tvar diamantu, ako ho poznáme dnes. 

tvar diamantu kruhtvar diamantu obdlzniktvar diamantu stvorectvar diamantu oktagontvar diamantu trojuholniktvar diamantu ovaltvar diamantu markizatvar diamantu slzatvar diamantu srdce

(zdroj: https://4cs.gia.edu/en-us/blog/about-diamond-shape/?fbclid=IwAR0iimvgDSxgFeJOv_VfPKpSPAHkdQD_oK1zk8PWGkgT0Dml1S8GQF0Dhls)

Čo je drahšie - diamant alebo briliant?

Hodnota diamantu je určená 4C:

  1. Carat - karát
  2. Colour - farba
  3. Clarity - čistota
  4. Cut - rez, resp. výbrus

Karát

Hmotnosť diamantu určuje počet karátov. Diamant s vyšším karátom bude teda väčší diamant.

Jeden karát sa pritom rovná jednej pätine gramu, inak povedané jeden karát je presne 200 miligramov.

Diamant je však možné merať aj v tom prípade, že jeho hmotnosť je nižšia ako jeden karát. Vtedy sa táto hodnota rozdeľuje na tzv. "body" (points), pričom jeden takýto "bod" predstavuje jednu stotinu karátu a vyjadruje sa s presnosťou na dve desatinné miesta (napr 0,25ct alebo 25pts). Dá sa povedať, že hmotnosť diamantu súvisí aj s jeho veľkosťou, napriek tomu si však netreba tieto dva pojmy zamieňať. Pri pohľade na kameň v prsteni sa Vám môže jeho veľkosť javiť úplne inak. Taktiež dva diamanty rovnakej karátovej hmotnosti sa môžu javiť úplne rozdielne. Závisí to od ich výbrusu, ktorý môže byť rozdielny.

Farba

Keďže žiadne dva diamanty nie sú rovnaké, je to tak aj v prípade ich farby.

Farba diamantov sa líši na základe chemického zloženia diamantu. 

  • Najhodnotnejšie diamanty sú samozrejme tie dokonale priesvitné, bez akejkoľvek farby či odtieňa.
  • Čím menej farby na nich možno pozorovať, tým sú cennejšie.
  • Diamanty, ktoré sa osádzajú do šperkov, bývajú mierne znečistené dusíkom, ktorý im prepožičiava žltkastý či hnedastý odtieň. Tento efekt sa pritom objavuje u všetkých diamantov, ktoré sú ohodnotené ako biele, iba u tých celkom najvzácnejších je prakticky nezistiteľný.
  • Farbu diamantov určujeme na základe tabuľky, ktorú ustanovil v 50. rokoch minulého storočia Americký gemologický inštitút (GIA).
  • Určovanie farby diamantu je veľmi náročné, ťažko sa hodnotí diamant sám o sebe, najčastejšie je porovnávaný s inými, aby bolo možné farebné odchýlky vôbec pozorovať.
  • Farba diamantu sa stále určuje pred osadením do šperku, nakoľko farebný odtieň zlata, či už iného kovu, do ktorého je diamant osadený, môže ovplyvniť akú výslednú farbu diamantu vidíme.

Tabuľka farebnosti začína písmenom D, ktoré označuje najcennejší stupeň bezfarebnosti, aký je diamant schopný dosiahnuť. Pokiaľ kupujete diamant osadený v šperku, zaujímať Vás bude kameň ohodnotený písmenami G a H. Sú takmer bezfarebné, pričom rozdiel sa dá pozorovať až pri priamom porovnaní s diamantmi inej farebnosti. Bežne však žiaden rozdiel voľným okom nespozorujete.

V kategórii K až M už nájdete kamene so žltým zafarbením, ktoré vynikne najmä po osadení do bieleho zlata či platiny. Kamene ohodnotené písmenom M majú jasný citrónový odtieň. Písmenami N - R označené diamanty majú viditeľný odtieň žltej farby, ktorý možno pozorovať voľným okom.

Pri kúpe diamantov sa farba posudzuje podľa zámeru. Pokiaľ hľadáte investičné diamanty, odporúčame Vám pohybovať sa v najvyššej škále D-F. Ak je však Vašim zámerom kúpa diamantového zásnubného prsteňa, ideálnou voľbou je diamant v rozhraní G-H.

Farba diamantu

určenie farby diamantu(Zdroj: https://www.gia.edu/gia-about/4cs-color?fbclid=IwAR1iZmeNxvWGhNxU14zB5LGlnE2ZX5Ek9Ewxy2esR12nyxftTCJzIjN2zZQ)

Čistota

Čistota je tiež dôležitým faktorom pri určovaní hodnoty vášho diamantu. Nečistoty alebo inklúzie na diamante väčšinou nie sú viditeľné voľným okom. Profesionál na to používa špeciálnu lupu.

Pod pojmom čistota diamantu môžete rozumieť pomer jeho vnútorných chýb, tzv. "inklúzii", akými môžu byť napríklad štrukturálne nepresnosti, drobné praskliny, cudzí materiál či iný kryštál diamantu.

Veľkosť, farba, počet a v neposlednom rade viditeľnosť týchto chýb vplývajú na čistotu diamantu, a zároveň teda aj na jeho výslednú cenu. Čisté diamanty sú veľmi vzácne, dá sa povedať, že žiaden z nich nie je z hľadiska čistoty úplne bezchybný.

Na určenie čistoty diamantov sa používa škála s označením of FL (flawless – bez inklúzií) IF až po I3 (inklúzie sú viditeľné voľným okom) Najprijateľnejší pomer kvality a ceny sú pre zákazníkov zaujímavé diamanty s čistotou SI – malé inklúzie, ktoré nie sú viditeľné okom (všimnúť si ich môžete až keď použijete špeciálnu lupu).

čistota diamantovdiamantyako vybrať diamantčo je diamant diamantové šperkyšperky s diamantomvšetko o diamantochdiamant a briliantbriliantšperky

diamant v šperku

(zdroj: https://www.gia.edu/gia-about/4cs-clarity?fbclid=IwAR1IutSEz6jjSjovnWOUKSw4rl0xfn1mNAwKd9mCS_KbQOToQTrQzsAk1H0)

Výbrus

Výbrus je najdôležitejším faktorom zo 4 Cs.

Spôsob výbrusu sa posudzuje napríklad podľa proporcií, povrchovej úpravy a symetrie. Nie je to tvar diamantu, ale umiestnenie faziet, ktoré má vplyv na hodnotu. Typický briliantový (okrúhly) výbrus sa skladá z 58 faziet. Pri dokonalom briliantovom výbruse kameň vyniká perfektnou brilanciou, ohňom a iskrou.

To znamená, že výborne brúsený briliant bude mať každú plôšku (fazetu) umiestnenú tak, aby sa maximalizovalo množstvo svetla, ktoré sa odráža z koruny briliantu späť k Vášmu oku.
Najznámejšie výbrusy sú:

  • briliantový,
  • princezná (princess) 
  • smaragd (emerald)
  • no stále žiadanejšie sú aj iné výbrusy ako napríklad srdcový

vybrus diamantovdiamantovy vybrusvybruseny diamantvybrus diamantunizka kvalita vybrusu diamantu

(zdroj: https://www.gia.edu/gia-about/4cs-cut?fbclid=IwAR1IutSEz6jjSjovnWOUKSw4rl0xfn1mNAwKd9mCS_KbQOToQTrQzsAk1H0)

Zaujímavosti o diamantoch

  • Iba 20% všetkých vyťažených diamantov sa k tejto bezchybnosti aspoň približuje a má dostatočnú čistotu na to, aby mohli byť použité v šperkoch. Ostatných 80% sa využíva v priemysle
  • Diamanty sú najtvrdšou prírodnou látkou na Zemi. Jediná vec, ktorá môže poškriabať diamant, je ďalší diamant! Podľa výskumníkov je diamant až 58x tvrdší ako čokoľvek, čo nájdete v prírode
  • Diamanty sa tvoria približne 100 míľ pod zemou a sú vynášané na povrch sopečnou činnosťou. 
  • Diamanty sú jediné drahokamy pozostávajúce z jedného prvku. Sú z čistého uhlíka. 
  • Vedeli ste, že nie všetky diamanty sú bezfarebné? V prírode nájdete rôzne prírodné ozdobné farebné diamanty; extrémne vzácne diamanty prichádzajú v rôznych odtieňoch červenej, modrej, ružovej, žltej, hnedej, čiernej, oranžovej a zelenej. Diamanty sa nachádzajú v každej farbe dúhy.
  • Najvzácnejšie prírodné diamantové farby sú modrá, zelená, oranžová a červená. Označujú sa ako „Fancy Diamonds“.
  • Slovo diamant pochádza z gréckeho slova „adamas“. Znamená to neporaziteľný alebo nezničiteľný.
  • Mnoho starovekých kultúr verilo v diamanty. Niektorí verili, že diamanty dodávajú svojim nositeľom odvahu a silu v boji. 
  • V stredoveku mnohí verili, že diamanty majú liečivé vlastnosti. 
  • V roku 1905 bol nájdený najväčší neopracovaný diamant na svete. Dostal názov Cullinan diamant a vážil 3 106 karátov! Neskôr bol vybrúsený do mnohých diamantov (9 veľkých a 100 menších). 
  • Pred 18. storočím sa väčšina svetových diamantov nachádzala v Indii. Primárny zdroj diamantov na svete sa niekoľkokrát zmenil.
  • Dnes sa diamanty nachádzajú v mnohých krajinách sveta. 
  • Prvý diamantový zásnubný prsteň dostala Mária Burgundská od rakúskeho arcivojvodu Maximiliána.
  • V roku 2004 vedci objavili planétu, o ktorej sa domnievajú, že je najmenej z jednej tretiny diamantom! Dostal názov „55 Cancri e“. 
  • Diamant stratí až 50% svojej hmotnosti počas procesu rezania a leštenia.
  • Vo vesmíre sú diamanty - Vedci odhalili, že vo vesmíre sú biele trpaslíky, z ktorých každá obsahuje diamantové jadro. Čo je však ešte fascinujúcejšie je, že najväčší diamant vo vesmíre váži neuveriteľných 2,27 tisíc biliónov ton a má hmotnosť až 10 miliárd karátov Vo vesmíre je diamant, ktorý sa volá Lucy – V roku 2007 Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics oznámilo objavenie diamantu na oblohe s hodnotou 10 miliárd biliónov biliónov karátov s názvom Lucy. Hviezda bola pomenovaná podľa piesne Beatles „Lucy in the Sky with Diamonds“ a nachádza sa päťdesiat svetelných rokov od Zeme. 
  • Diamanty boli iba pre elitu - Diamanty neboli vždy dostupné širokej verejnosti.
  • Počas 20. storočia Francúzsko zaviedlo zákon, ktorý určoval, že diamanty smie nosiť iba kráľ. Ak by bol videný roľník alebo člen komunity, ktorý nie je členom komunity, nosiť fascinujúci drahokam, mali by vážne následky. Približne v tomto období boli diamanty výnimočne zriedkavé.
  • Práve objavenie diamantov v Južnej Afrike navždy zmenilo svetový diamantový priemysel.

O diamantoch
(Zdroj: https://4cs.gia.edu/en-us/blog/gia-diamond-grading-scales/)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------