Čo je vlastne Perleť??

Perleť, nazývaná tiež Matka perál, silná, odolná a trblietavá, zdobiaca šperky, miestnosti a predmety. Je unikátnym produktom spojenia živej a neživej prírody, kedy túto očarujúcu vrstvu tvoria niektoré mäkkýše vo vnútri svojej schránky.

Perleť je termín používaný pre dúhovú látku, ktorá tvorí vnútornú vrstvu ulity niektorých mäkkýšov. Často sa používa na výrobu jedinečných šperkov. Kvôli úzkemu vzťahu medzi perlorodkou a perlami si ich ľudia niekedy zamieňajú, hoci existuje veľa významných rozdielov.

Pojmy Perly a Perleť sa často zamieňajú.

Perleť je dúhová vnútorná výstelka lastúry mäkkýšov. Najčastejšie sa vyskytuje v troch typoch mäkkýšov:

  • perlorodkách,
  • sladkovodných lastúrach 
  • mušľách.

Na ochranu vnútrajška svojich schránok pred parazitmi a cudzími dráždidlami ich mäkkýše poťahujú perleťou – organickou látkou, ktorá perleti dodáva jej dúhový efekt a výraznú krásu. Toto viacfarebné dúhovanie je spôsobené tým, ako sa svetlo odráža na vrstvách perlete na škrupine.

perleť a šperky z nej

História Perlete  

V predchádzajúcich storočiach kládli niektoré kultúry perlorodke veľký význam, niekedy väčší ako perlám samotným. V starovekom Egypte sa perleť používala na zdobenie strieborných šperkov či rôznych predmetov. Perleť bola tiež nesmierne populárna v Číne počas dynastií Shang a Ming. Taktiež v Amerike domorodé americké kmene pravidelne obchodovali s perleťou a používali ju na výrobu rôznych šperkov a koraliek.

Pomenovanie Matka perál (z ang. Mother of Pearl) získala preto, že Perleť pripomína matku. Totiž v perlorodke je perleťou „brucho“, v ktorom sa perly produkujú.  

Ako sa perla líši od perál? 

  • Perleť je potiahnutá na  vnútornej škrupine mäkkýšov.
  • Perly sú na druhej strane vyrobené úplne z perlete. Keď sa dráždivá látka zachytí vo vnútri mäkkýšov, mäkkýš, aby sa ochránil, pokrýva túto dráždivú látku vstvou po vrstve perleťou, až kým sa o tri až štyri roky neskôr nevyvinie do perly. 

Matka perál alebo Perleť má tieto vlastnosti:

  • je symbolom zrodenia a života
  • pomáha ženám otehotnieť
  • a chráni budúcu matku a jej nenarodené dieťa
  • pomáha pri trávení a problémoch s obličkami
  • je skvelým pomocníkom pri artritíde, reumatizme a problémoch lymfatickej sústavy
  • pomáha uvoľniť sa, ak pociťujete stres a prináša relax
  • stimuluje intuíciu, vašu schopnosť prispôsobiť sa, vnímavosť a predstavivosť   

perlet_sperky

Ako vyzerá perleť

Perleť sa nachádza v jemných farebných odtieňoch. Väčšinou sa vyskytuje v odtieňoch krémovej, bielej, béžovej s ružovkastými odleskmi, zelenej či fialovej farby. Kombinácia a dokonalá spolupráca týchto farebných odtieňov a liečivej energie, ktorú vyžaruje perleť, pôsobí veľmi jemne.

Práve preto perleť symbolizuje ženskosť, ženskú zvodnosť a rafinovanosť.

Legenda o perleti

Už po stáročia traduje legenda, ktorá hovorí o silnej energii perlete. Svojho nositeľa dokáže chrániť pred nebezpečenstvom a varuje ho zmenou svojho vzhľadu. Podľa tejto legendy, perleť dokáže ochrániť pred negatívnym vplyvom, negatívnou energiou a nešťastím. Náramok z perlete dokáže nasať a absorbovať negatívne vplyvy a naopak. Šperky z perlete vyžarujú pozitívnu energiu. Perly a perleť umocňujú dôsledky našich činov.

Šperky z perlete

Môžu tiež slúžiť ako amulet, ktorý:

  • bude chrániť vašu osobnosť pred nehodami, nešťastím a pohromami akéhokoľvek druhu
  • ocenia ich najmä tí, ktorí majú ťažkosti s vyjadrovaním svojich pocitov, či už ide o srdcové záležitosti alebo o priateľstvo
  • nie zbytočne sa perleti vraví, že je oknom do vašej duše
  • perleťové šperky pomáhajú svojmu nositeľovi pochopiť svoje pocity a myšlienky
  • perleť v sebe ukrýva aj relaxačné a upokojujúce schopnosti, ktoré ocenia všetky ženy, ktoré sa často ocitajú v stresových napätých situáciách
  • perleť má vplyv na napätie a strach, preto je častým liečivom pri rôznych fóbiách

Vraví sa, že zlaté náušnice z perlete posilnia vašu intuíciu a predstavivosť, preto sú vhodné najmä pre tie, ktoré sa často nevedia rozhodnúť alebo stoja pred náročným rozhodnutím.

Použitie perlete

Využíva sa v šperkárstve, architektúre alebo výrobe produktov, ako napríklad lyžice na servírovanie kaviáru, aby si zachoval svoju jedinečnú chuť. Ideálnym doplnkom sú aj perleťové gombíky, ktoré nenápadne pozdvihnú váš odev. Perleť môže byť umelo prefarbená a slúži ako ozdobná technika najmä v interiérovom dizajne. Po perleti siahajú aj výrobcovia hodiniek, ktorou zdobia ciferníky.

Zvodné perleťové šperky sú dokonalým doplnkom ku každému outfitu, či už ležérnemu, elegantnému alebo elegantnému.

Hoci sa perleť používa predovšetkým na výrobu šperkov, ľudia ich používajú aj na mnohé iné účely. Bytoví dizajnéri často používali perleť na domácu výzdobu, zvyčajne vo forme mozaikových dlaždíc. Perleť sa tiež používa na akcentovanie rôznych hudobných nástrojov vrátane gitár, ústnych harmoník, akordeónov. Nakoniec, perleť často nájdete na dámskom oblečení ako gombíky, ako aj na manžetových gombíkoch pre mužov.

Perleť a kozmetika

Mnoho modernej kozmetiky už obsahuje perleťový prášok – známy aj ako prášok conchiolin. Ázijské ženy po stáročia používali prášok vyrobený z drvených sladkovodných perál v snahe udržať si mladistvý vzhľad.

Perlový prášok sa používa už tisíce rokov v tradičnej čínskej medicíne, ako aj v kozmetike a ako doplnok zdravej výživy v Číne a na Taiwane. Vďaka svojmu hustému proteínovému a minerálnemu zloženiu sa používa na ošetrenie niekoľkých kožných ochorení a ochorení kostí, ako aj proti búšeniu srdca, nespavosti a epilepsii. Samotný priemysel pestovania perál vznikol v Japonsku a existuje už viac ako storočie; dnes sa perly pestujú na celom svete a naďalej sa im venuje veľká pozornosť, vďaka zdravotným benefitom, ktoré prinášajú.

Uhličitan vápenatý je primárnou zložkou lastúr mäkkýšov (približne 95 %), pričom zvyšok tvorí organická matrica zahŕňajúca proteíny, glykoproteíny a polysacharidy. 

Je známe, že perlový prášok má skvelé

  • omladzovacie účinky
  • antioxidačné
  • antiradiačné
  • a tonické účinky

V posledných rokoch bol pre takéto vlastnosti začlenený do zdravých potravín a používaný v klinickom prostredí na liečbu vredov (aftózne, žalúdočné a dvanástnikové).

Perlový prášok pozostáva z viacerých aktívnych proteínov a predpokladá sa, že má priaznivý vplyv na pokožku bunkový rast a účinný pri hojení rán.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------