Vo fungujúcom vzťahu sa partneri už poznajú a vedia, čo ich poteší. Nie vždy tomu však tak musí byť. Na začiatku vzťahu je všetko harmonické, prehliadame nedostatky a tešíme sa z každého prejavu náklonnosti.

Aby bol vzťah pevný aj pri prvých nezhodách a problémoch, mali by sme vedieť, že ten druhý nás miluje a taktiež by sme mali komunikovať našu lásku k nemu. Niekedy sa však stáva, že dávame lásku takým spôsobom, ktorý vyhovuje skôr nám. Nechápeme, že to druhý necíti a nevníma rovnako. 

Rôzne formy vyjadrenia lásky

Harmonický vzťah je niečo, čo treba budovať a o čo sa treba starať. Každodennosť nám ukáže, či vieme dávať i prijímať.

Doktor Chapman vraví, že každý jednotlivec lásku prijíma, dáva a prežíva odlišne. Podľa neho možno úspešne prehlbovať citové väzby, uskutočňovať drobné, ale dôležité skutky láskavosti, predvídať reakcie partnera a predchádzať sklamaniam a citovým zraneniam. Môžeme sa vďaka jeho knihe naučiť, akým jazykom lásky rozpráva náš partner a tak vedieť prejaviť lásku takým spôsobom, ktorému plne rozumie.

 

1. Slová uistenia

Ak partner/ka pripisuje väčšiu dôležitosť slovám, tak toto je jej primárny jazyk lásky. Môžu to byť slová vyslovené alebo napísané. Patria sem uistenia, komplimenty, uznanie a ocenenie. Takéto slová sú u nich prejavom empatie, súcitu a intimity. Ak majú takýchto vyznaní dostatok, nadobúdajú väčšiu istotu v seba i vo vzťah a vnútorný pokoj. 

Komunikácia s takýmto partnerom nie je úplne jednoduchá. Vedia veľmi dobre rozlíšiť, kedy niečo vravíte len tak a kedy to myslíte skutočne vážne. Slová by mali byť vždy podložené aj činmi. Títo ľudia dokážu rozlíšiť tón, spôsob, formuláciu slov, ale aj čas, kedy sú vyslovené. Veľký pozor na zámer, ktorým ich vyslovujeme. Ak chcete len dosiahnuť svoje, tak môžete byť veľmi nepríjmene sklamaní. Tieto slová by ste mali používať skutočne tak, že im sami budete veriť. 

TIPY:

Aby sme vám pomohli, pridávame zopár tipov na takéto vety:

„Som na teba hrdý/-á, lebo ...“

„Si skutočne šikovný/á, keď si ...“

„Ďakujem ti, že mi pomáhaš, bez teba by som to nedokázal/a ...“

„Inšpiruješ ma k ..."

„Dnes ti to veľmi pristane..."

Niekedy možno stačí tieto slová napísať na papierik a zanechať ako odkaz. Pribaliť k obedu, nechať na stole pri raňajkách, poslať sms, mail, nechať odkaz za stieračom... Buďte tvoriví a vymyslite si svoj vlastný spôsob. 

2. Fyzický dotyk

Dotyky sú znakom náklonnosti dvoch ľudí a prehlbujú city. Priamy dotyk v nás spôsobuje biochemické reakcie v podobe zvýšenej tvorby "hormónov šťastia" -  dopamínu, serotonínu a oxytocínu. Dotyky nás sprevádzajú od narodenia. Materinský dotyk je pre deti veľmi dôležitý. 

Tento jazyk lásky si netreba zamieňať so sexuálnou túžbou. Aj to patrí do vzťahu a k tomuto jazyku lásky, avšak patria tu aj iné dotyky, ktoré dokážu upokojiť, dodať odvahu, vytvoriť pokojnú atmosféru, ospravedlniť sa. 

TIPY:

Osoby, ktorých prejavom lásky je práve fyzický dotyk si častejšie vyžadujú:

- bozk
- objatie
- pohladenie
- držanie za ruku

Urobte si z týchto prejavov vlastné zvyky. Bozk pri príchode domov, alebo odchode. Objatie, držanie za ruku, masáž, pohladenie po vlasoch, pritúlenie sa v posteli, pozeranie filmu v náručí... Je taktiež dôležité, aby partner cítil, že je to úprimné a tieto prejavy sú podložené aj inými prejavmi. 

3. Prijímanie darov

Dary, alebo ako ich doktor Chapman nazýva, vizuálne prejavy lásky sa bežne na začiatku vzťahu vyskytujú. Sú to malé pozornosti, ktorými dávame druhému najavo, že nám na ňom záleží. Ak je však tento jazyk lásky primárnym pre nášho partnera, nemal by postupom času zovšednieť a vymyznúť. Tu treba opomenúť, že ľudia s týmto prejavom lásky nie sú povrchní. Ide totižto o symboliku daru, nie jeho hodnotu. Títo ľudia vnímajú energiu, námahu a originilatu daru. 

Dar je pre ne symbolom, že máte o nich skutočný záujem. Čím je darček jedinečnejši a osobnejší, tým majú pocit väčšej lásky. Dokazujete im totižto, že sa o nich zaujímate, poznáte ich túžby, počúvate medzi riadkami a rozumiete im. Nemusia to byť drahé dary, niekedy postačí niečo skutočne praktické (otvárak na víno, drobnosť do kúpeľne a pod.)

TIPY:

Ak máte partnera s týmto jazykom lásky, nezabúdajte na drobnosti, ktoré ho potešia. Nezabudnite na žiaden jeho sviatok, alebo výročie. Všetko si zapíšte a naplánujte. 

- drobnosti, ktoré sú praktické
- ručne vytvorené darčeky s vašim vlastým odkazom
- jedinečné osobné šperky
- kvety, jeho obľúbené víno, kozmetika, pochutina
- nezabudnite na dar z dovolenky, služobnej cesty alebo výletu

4. Skutky služby

Isto dobre poznáte výrok, že skutok povie viac, než tisíc slov. Pri ľuďoch s týmto jazykom lásky to platí tisícnásobne. Nemusíte sa stať ich sluhom, aby ste im dokázali vašu lásku. Ide tu skôr o to, že im pomôžete. Títo ľudia ocenia, keď im pomôžete s domácimi prácami, každodennými povinnosťami a budú sa cítiť milovaní. Budú vnímať, že sa na vás môžu kedykoľvek obrátiť, budú vo vás mať oporu a dôveru, ktorá je v láske veľmi dôležitá. 

TIPY:

Nemusí ísť hneď o pomoc s prerábkou bytu. Stačia každodenné malé práce, ako vyložiť umývačku riadu, upratať za sebou bielizeň, pomoc s nákupom alebo vyzdvihnutie detí zo školy. 

Nezabúdajte, že títo ľudia si vážia aj takéto "drobnosti", ako:

- otváranie dverí
- raňajky do postele
- príprava kávy či čaju
- opatera v chorobe
- pomoc pri plánovaní

5. Pozornosť

Ľudia s týmto prejavom lásky budú nadšení, ak im budete venovať svoj čas. Nie však povrchne, ale skutočne, keď budete o nich javiť záujem, plnohodnotne komunikovať, počúvať a vykonávať spoločne aktivity. Môže to byť šport, relax, nakupovanie, varenie alebo aj domáce práce, pri ktorých si budete blízko a môžete zdieľať svoj priestor. 

Nezabúdajte na priamy očný kontakt, blízkosť a nerušený čas. Zraníte ich, ak ich nebudete skutočne počúvať, ale len prikyvovať a čakať na ukončenie rozhovoru. 

TIPY:

Pre týchto ľudí je dôležité byť s vami a pri rôznych príležitostiach s vami zdieľať to, čo prežívajú. Taktiež byť súčasťou toho, čo prežívate vy. Otvárajú sa Vám a na to je potrebná vaša pozornosť. Vtedy sa cítia byť prijatí, pochopení a milovaní. Vytvorte si takýto čas počas bežných i výnimočných dní:

- spoločná káva, raňajky, obed
- spoločné plány na víkendy, dovolenky, návštevy
- kultúrne podujatia, kino, divadlo, festival
- spolu si pozrieť film a rozprávať sa o ňom
- počas cesty autom sa zmysluplne rozprávať

Nie je ľahké určiť primárny jazyk lásky nás samých ani nášho partnera. Je samozrejme, že sa naše prejavy miešajú a tešia nás ako slová, tak skutky i dary. Na to, aby sme pochopili jazyk lásky, si môžeme spolu urobiť náš test lásky. 

Stiahnite si našu pomôcku a môžete si aj takto urobiť pekný spoločný čas a dozvedieť sa o sebe navzájom viac. Príjemnú zábavu, ktorá vám môže vo vzťahu pomôcť. 

                                                                               

                                                                                                     

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------