Prísť do predajne a vyskúšať si viacero veľkostí prsteňov je jednoduché. Zistíte tak presne, akú veľkosť prsteňa potrebujete. 

Ak si však chcete objednať šperk cez internet a neviete, akú veľkosť prsteňa potrebujete, alebo to má byť darček, máme pre vás pomôcku.

Čo vplýva na veľkosť prsteňa

Treba si však uvedomiť, že obvod prsta ešte neznamená, že určíte správnu veľkosť prsteňa. Naše telo sa mení a to aj počas dňa, podľa činnosti, ktorú sme vykonávali alebo aj podľa ročného obdobia. Preto pri meraní prsteňa treba brať do úvahy viacero faktorov:

 • dennú dobu kedy prst meriame
 • ročné obdobie 
 • šírku kĺbov nad meraným miestom

Metódy na meranie prsteňa

Ak si kupujete prsteň, najjednoduchšie je, ak si zmeráte prsteň, ktorý bežne nosíte a sedí vám dokonale. Na to vám poslúži posuvné meradlo, pravítko alebo aj naša pomôcka
Takto zmeráte veľkosť prsteňa, zapíšete si potrebné číslo a môžete si objednať. Je veľmi pravdepodobné, že takýto prsteň vám sadne ako uliaty. 

1. Meranie posuvným meradlom

Posuvným meradlom zmerajte vnútornú šírku. U nás sa udávajú veľkosti podľa obvodu, ale v tabuľke nájdete príslušnú veľkosť aj podľa taktko nameraného čísla.
Ak posuvné meradlo nemáte, využite pravítko. To nemusí byť až také presné, ale v tomto prípade vie pomôcť. 

V tabuľke potom nájdete príslušnú veľkosť a dokonca veľkosti, ktoré sa používajú v iných krajinách na označenie veľkostí prsteňov. 

                   

2. Meranie pomocou kruhov

Jednoduchý spôsob, ktorým si zmeriate prsteň u vás doma. Pripravili sme pre vás pomôcku, ktorú si môžete zadarmo stiahnúť a vytlačiť.

 1. stiahnite a vytlačte si toto pdf
 2. skontrolujte pomer - mal by byť 1:1, urobíte to tak, že zmeriate kontrolnú mierku, tá by mala mať podľa vášho pravítka 5 cm
 3. prsteň prikladajte na vyznačené kruhy
 4. správnu veľkosť prsteňa určíte vtedy, ak vám obrys kruhu bude sedieť s vnútorným obvodom prsteňa. Nesmie byť ani po vonkajšej strane ani príliš vo vnútri.

Pomôcka - meranie pomocou kruhov

                       

3. Meranie pomocou meracieho prúžku

Ak si chcete zmeranú veľkosť ešte overiť, máme pre vás ďalšiu možnosť ako zmerať prsteň. Vyrobte si merací prúžok. 

 1. stiahnite si zadarmo a vytlačte tento dokument
 2. skontrolujte pomer - mal by byť 1:1, urobíte to tak, že zmeriate kontrolnú   mierku, tá by mala mať podľa vášho pravítka 5 cm
 3. vystrihnite si merací prúžok
 4. zmerajte prst

Dajte si pozor, aby ste prúžok príliš neutiahli, lebo by vám potom prsteň nemusel správne sedieť. Prúžok by vám mal podľa nameranej veľkosti prejsť cez kĺby, ale nemal by spadávať

                       

Ako teda správne určiť veľkosť prsteňa

Na základe vyššie spomínaných možností viete určiť veľkosť prsteňa. Aby ste si to však overili, skúste použiť všetky a zapísať si to. Skúste si prst zmerať počas dňa - ráno i večer. Nemerajte si ho po príchode z chladu do tepla, alebo po namáhavej práci. 

Kombináciou viacerých techník si viete určiť veľkosť prsteňa aj doma. V prípade, že vám nami zakúpený prsteň nesadne, viete ho vymeniť za inú veľkosť alebo vrátiť. 

Ak to má byť darček pre milovanú, skúste to s jej prsteňom keď je napríklad v práci, alebo sa sprchuje. Buďte diskrétny, rýchly ale presný. 

Prajeme vám správny výber a perfektne sadnúcu veľkosť, lebo takýto darček je skutočne ozajstným veľkým prekvapením pre každú ženu. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------