Akýkoľvek šperk môže na ľudskom tele zanechať stopy.

  1. Ide o reakciu ľudského tela - kyselinami v pokožke a typom kovu, z ktorého je šperk vyrobený.
  2. Môže to byť reakcia medzi inými látkami na pokožke (ako napríklad krém na ruky) s kovom zo šperku.

Čo spôsobuje zmenu farby pokožky?

Ako sme si povedali, je to reakcia kovu a pokožky alebo toho, čo na pokožke máme. Šperky môžu byť vyrobené z rôznych kovov, ktoré oxidujú alebo reagujú v kontakte s ľudským telom. Vieme si to všimnúť, keď šperk nosíme alebo si ho zložíme. Napríklad prsteň zanechá kruhový odtlačok okolo prsta, kde sme ho mali. 

Niektoré šperky sa vyrábajú z medi a mnohé majú na povrchu pokovanie z iného kovu. Zafarbenie pokožky na zeleno nie je škodlivé, no u niektorých ľudí sa môže vyskytnúť aj alergická reakcia

Alergická reakcia môže byť sprevádzaná rôznymi príznakmi:

  • svrbenie kože
  • pálenie kože
  • začervenanie
  • vyrážka
  • opuch
  • olupujúca sa koža
  • malé ranky

Oxidácia striebra

Často sa stáva, že aj striebro reaguje s pokožkou, keď sa používa ako pokovovanie lacnejších šperkov.
Taktiež šperky zo striebra 925 sú vyrobené kombináciou čistého striebra 92,5% a zvyšok tvorí zvyčajne meď.

Kyseliny z pokožky tak spôsobujú oxidáciu tejto medi v striebre a to spôsobuje stmavnutie šperku a zakalenie. Niekedy oxidácia môže zmeniť aj farbu pokožky, na mieste, kde sa jej šperk dotýka. 

Zlaté šperky

Dokáže skutočné zlato zafarbiť vašu pokožku do zelena? Ani zlato nie je vyrobené zo 100%- ného zlata. Platí, že čím nižší je karát zlata, tým tvrdšia je zliatina a väčší podiel iných surovím v čistom zlate. 
Čisté zlato tak nemôže zmeniť vašu pokožku na zelenú, pretože samotné zlato je hypoalergénny kov. Práve kombinácia zlata s ďalšími kovmi spôsobuje, že pokožka zozelenie. Keď tieto kovy oxidujú, spôsobujú zmenu farby pokožky - farbia ju do zelena. Do zlata sa môže okrem medi pridávať aj
cín alebo nikel. Skutočné zlato je veľmi mäkké, a preto ho tieto kovy, pridávané v určitých pomeroch, dokážu urobiť tvrdším. 

Aj prvé náušnice pre deti sa odporúčajú zo žltého zlata alebo platiny. 

Citlivá pokožka na nikel

Ak máte pokožku citlivú na určité kovy, napríklad nikel, môžete taktiež spozorovať zmenu farby pokožky. Farba bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou červenkastý odtieň. Je to spôsobené zápalom, alebo alergickou reakciou na tento kov.

Ako sa vyhnúť reakcii kože na šperky

Ktoré kovy nezelenajú?

Šperky z nehrdzavejúcej ocele, platiny a rhodiované, medzi ktoré patrí takmer všetko biele zlato, s menšou pravdepodobnosťou zareagujú na vašu pokožku. 

Avšak, niekedy nezáleží na tom, aké drahé sú šperky, pretože niektorí ľudia sú proste na kovy v nich alergickí či citliví.

Aj šperky zo zlata a striebra môžu u niektorých ľudí spôsobiť zmenu farby pokožky a vyvolať alergickú reakciu. 

Lacné kovy preto u takýchto ľudí alergickú reakciu určite vyvolajú.

Naše rady:

  • Ak máte pokožku citlivú, vyberte si šperky radšej z nehrdzavejúcej ocele, platiny alebo s ródiovou povrchovou úpravou. 
  • Nepoužívajte pleťové vody, mydlo a iné chemikálie ak nosíte nejaký šperk.
  • Pred umytím rúk alebo nanesením krému si dajte šperk dole.
  • Pred kúpaním a plávaním si šperky zložte, najmä ak sa chystáte do sauny a slanej vody.
  • Niekedy pomôže nanesenie čistého laku  na nechty na vnútornú stranu šperku, ktorá sa dotýka s pokožkou. Pôsobí ako bariéra a môže pomôcť. Ak vám to vyhovuje, pamätajte, že tento náter musíte z času na čas opakovať.

Našťastie, väčšina ľudí nemá problém nosiť šperky vyrobené z čistého zlata, striebra alebo chirurgickej ocele. Pre tých, ktorí si musia dávať pozor na kovy v šperkoch odporúčamešperky s minimálnym alebo žiadnym obsahom kovu. Patria sem napríklad perlové náramky či náhrdelníky, kožené šperky alebo keramické šperky. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------