Brošňa v histórii

História brošne sa začala písať už v dobe bronzovej. V tomto období však nemala dekoračný charakter, ale skôr úžitkový. Držala odev pokope tak, ako dnešné gombíky. Boli vyrobené z kostí, dreva a iných prírodných materiálov. 

Až neskôr dostala brošňa ozdobný charakter a nosili ju muži i ženy. Tak ako sa dedili šperky, tak sa dedili aj brošne. Boli súčasťou rodinnej šperkovnice. Brošne boli súčasťou postavenia šľachticov. Vyrábali sa z drahých kovov a drahokamov. Nosili sa na verejnosti. 

Brošne boli súčasťou trofejí pri poľovačkách alebo rôznych športových podujatiach. Nosili sa na oblečení, klobúkoch, brašniach i obaloch na zbrane. Používali sa na vyobrazenie erbu rodu a podľa toho dokázli ľudia rozpoznať o akú rodinu ide. 

Brošňa v súčasnosti

Brošne sa stali súčasťou našich životov i v dnešnej dobe. Okrem toho, že nám prichytia šatku alebo sveter bez gombíkov, môžu rozžiariť naše oblečenie. Brošne nosia muži, ženy i deti. 

Dnes sa brošne vyrábajú z bežných a lacnejších materiálov ako rôzne zlatiny kovu, plast, drevo a iné prírodné materiály. Nájdete klasické tvary i moderne spracované umelecké diela. Podoby zvierat, kvetov, predmetov dennej potreby. 

Stali sa veľmi milým darčekom a dokonca niektoré generácie brošne zbierali. Obdobou brošní sú rôzne odznaky a piny. Môžete dať nimi najavo svoju príslušnosť k skupine, alebo vyjadriť svoj názor. 

Rôzne organizácie a hnutia majú vlastné brošne, ktorými podporujete ich ciele. Boj proti rakovine, proti korupcii, za spravodlivosť a pod.

Naše tipy:

Máme pre vás zopár tipov na milý a vkusný darček v podobe brošne.

Darček pre lekára alebo pani doktorku v podobe fonendoskopu. Isto sa bude krásne vynímať na lekárskom plášti a poteší aj absolventov. Je už len na vás, či vyberiete klasický v rôznych odtieňoch, alebo veselý v modrej, červenej, alebo čiernej farbe. 

Darček pre milovníka umenia v podobe brošne s obrazom od Van Gogha. To určite zaujme. Nosiť malé umelecké dielo stále so sebou. Možno ako tip na darček k narodeninám, meninám, alebo k výročiu.

Darček pre hudobníka. Husľový kľúč, saxofón, alebo gitara? Aj to si môže hudobník pripnúť na sako alebo obal od hudobného nástroja. Darujte milý darček pri prvom verejnom vystúpení, alebo keď ho na jeho vystúpení podporíte. Tip na darček pre pani učiteľku alebo pána učiteľa hudobnej výchovy.

Brošňa Malého princa poteší všetkých milovníkov tohto umeleckého diela. Tých, ktorí majú radi výroky z tejto knihy. Poteší sestru, kamarátku, priateľku alebo kolegyňu. Líška zase poteší aj mladšie ročníky a deti. 

Brošňa krásne farebných vtáčikov poteší pani učiteľku, vychovávateľku, kolegyňu, mamu i babku. Je farebná a skutočne vynikne na kabáte alebo svetri. Stačí k tomu malé poďakovanie alebo povzbudivé slová a originálny darček je na svete. 

Za nás môžeme povedať, že brošňou nič nepokazíte.
Ak poznáte obdarovaného dobre, tak skutočne vyberiete tú najvhodnejšiu pre neho. 
Brošňa je šperk, ktorý neurazí. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------