Nie pre každého platí, že menej je viac. Niekto proste miluje vrstvenie. Viac jemnejších náhrdelníkov a jeden výraznejší prívesok. Viac náramkov, ktoré dokonale ladia a dotvárajú vašu osobnosť. 

Šperky totižto vyjadrujú to, kým ste. 

Ak nosíte veľa šperkov naraz, stavte na sety, ktoré spolu ladia. Spája ich rovnaká farba, materiál, použitý minerál alebo tvar. Takto vznikne prepojený celok

Nadčasové šperky vyššej kvality

Ak si vyberáte nové šperky do svojej šperkovnice, voľte si kvalitné šperky. Nemusí to byť hneď striebro alebo zlato, pravé perly a diamanty. Aj oceľové šperky sú v rôznych cenových reláciách. Voľte kvalitné šperky, materiály, vyhotovenie. Čítajte recenzie alebo sa riaďte skúsenosťami. 

Kvalitné šperky sú proste najlepšou voľbou, pretože:

 • kvalitnejší šperk s overeným zložením je ideálny pre osoby s citlivou pokožkou
 • sú nadčasové a stále trendy
 • vydržia dlhšie

Zamerajte sa na jednu oblasť tela

Aj v prípade, že máte zakúpený set, alebo nosíte zladené kolekcie šperkov, vyberte si určitú časť tela, ktorú chcete zvýrazniť. Nechajte ju byť stredobodom pozornosti, ktorú šperky podčiarknu. Takto budete pôsobiť skvele.

Môžete sa rozhodnúť zamerať na oblasti ako sú:

 • krk
 • zápästia
 • prsty
 • uši

Miešanie kovov

Fashion pravidlá donedávna tvrdili, že miešanie kovov je niečo, čomu sa treba vyhnúť. Platí však, koľko ľudí, toľko chuti.

Miešanie kovov zahŕňa:

 • môžete kombinovať zlato a striebro
 • prstene môžete nosiť na ktoromkoľvek prste
 • kombinujte aj súpravy šperkov medzi sebou

Ak máte svadobnú obrúčku, nemusíte si ju dávať dole len preto, že je zlatá a vy si dávate strieborné náušnice. To iste platí o obľúbených hodinkách. 

6 tipov ako nosiť šperky

1. Koľko šperkov je príliš veľa šperkov? 

Všetko závisí od toho, čo máte na sebe.

 • Ak sa rozhodnete pre monochromatický outfit v tlmených farbách, môžete nosiť náušnice aj náhrdelník a prsteň naraz. 
 • Ak je však v outfite naraz veľa rôznych prvkov, napr. živé farby alebo vzory, stačí si nasadiť jednoduché náušnice. 
 • V prípade boho či rock štýlu môžete nosiť kľudne niekoľko náramkov či prsteňov naraz.
 • Pri slávnostnom oblečení obmedzte počet šperkov a zdôraznite iba tú časť tela, ktorú chcete.

2. Šperky vyberajte podľa typu tváre

Dobre zvolené doplnky dokážu dokonale dôrazniť krásu zovňajšku a zakryť jeho nedokonalosti. Ale taktiež, tak ako oblečenie, nesprávny výber ho môže pokaziť. 

Ktoré šperky si vybrať, aby ste dosiahli čo najlepší efekt?

Existujú 4 hlavné typy vzhľadu:

 1. jarný typ (teplé odtiene pleti, blond, svetločervené alebo svetlohnedé vlasy a modré alebo svetlozelené oči), siahnite po šperkoch v zlatej, ružovo-zlatej, hnedej a mosadznej farbe,
 2. letný typ (svetlá pleť so studeným odtieňom, platinová blond, šedo-blond, tmavohnedá alebo čierna so studenými vlasmi a sivé, šedomodré alebo šedozelené oči), vyberte si striebornú, platinovú, oceľovú a biele zlato
 3. zimný typ (veľmi svetlá pleť s modrým alebo ružovým odtieňom, čierne vlasy, tmavé oči), budú sa vám hodiť doplnky zo striebra, platiny a bieleho zlata
 4. jesenný typ (zlatá pleť, často s pehami, teplý odtieň, ryšavé vlasy alebo s červenými alebo hnedočervenými odleskami a zelenými alebo hnedými očami), potom sa rozhodnite pre šperky v hnedej, zlatej alebo mosadznej farbe

3. Kombinácia zlata a striebra

Až donedávna stylisti tvrdili že kombinovať zlato a striebro nie je vhodné. Zlato by sa malo kombinovať so zlatom a striebro so striebrom. Avšak už pomaličky ustupujú v tomto tvrdení. 

To však neznamená, že je tu úplná sloboda. Ako kombinujete striebro a zlato? Nezabúdajte, že farba nie je všetkošperky musia ladiť aj štýlovo. Oplatí sa tiež vedieť, že čím dôležitejšiu príležitosť si šperk vyberáte, tým menšiu slobodu si môžete dovoliť. Inými slovami, dôležité stretnutie alebo banket nie je miestom na experimenty, ale neformálne stretnutie s priateľmi – rozhodne áno!

4. Kombinácia náramkov s hodinkami

Aj v tejto veci platí pravidlo „čím menej – tým lepšie“. Kombinácia náramku s hodinkami je povolená, ale pamätajte, že to netreba preháňať. Stredobodom pozornosti by tu mali byť hodinky – voľte preto tenké náramky, napr. jemná retiazka alebo jednoduchá manžeta.

Ďalším pravidlom je - doplnky by mali zostať v rovnakom štýle. Ak máte hodinky na zlatom alebo striebornom náramku, radšej si nevyberajte náramok zo šnúrky alebo remienka – takýto dizajn sa hodí skôr k hodinkám na koženom náramku. A naopak – k športovým hodinkám alebo hodinkám na koženom náramku sa nehodia náramky z drahých kameňov alebo drahých kovov.

5. Farebená kombinácia šperkov

Zlaté farby

Podľa zásady, že zlaté šperky sa perfektne hodia k teplým farbám, náušnice, náramky, náhrdelníky či prstene z tohto kovu vyzerajú skvele v kombinácii s červenou, žltou, oranžovou, ale aj v kombinácii so slivkovofialovým či tmavomodrým outfitom. Vyhnite sa noseniu zlatých šperkov s bielou košeľou alebo šatami – tento kov sa oveľa lepšie hodí k sivobielej alebo béžovej.

Strieborné farby

Ak si naopak chcete obliecť outfit v chladnej farbe, zvoľte strieborné šperky. Osvedčuje sa tu nielen modrá, tyrkysová, fialová či zelená, ale aj pastelové farby a základné farby – čierna, biela a sivá.

6. Kontrasty

Kombinácia s náhrdelníkmi funguje najlepšie s rôznymi štýlmi a farbami. K dlhej filigránovej retiazke v zlatej farbe sa hodí napríklad priliehavý choker (retiazka či náhrdelník tesne pri krku). Pridajte retiazku s príveskom na kľúčnu kosť a voilá - úspešný mix štýlov s náhrdelníkmi je hotový.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------